Centurion Nova 4 Channel Receiver 433MHz RX4NHV2433
FEATURES
  • Easy to install
  • Easy to program
  • DIY Friendly
  • Learn links can be disabled for added security
  • Programmable latching and non-latching
  • Convenient timed Auto learn feature
  • Secure code-hopping technology
  • Excellent immunity to external interference for outstanding reliability
  • Adjustable pulse times on outputs
Code: RX4NHV2433
Category: Gate Operator
Description:
SPECIFICATIONS
Output channels: 4
Compatible remotes: 1 Button, 2 Button, 4 Button
Operating frequency: 433.92MHz
Supply voltage: 12V to 24V DC
Quiescent current: @ 12V DC 11mA
Maximum current: @ 12V DC 40mA
Operating temperature: Minus 15°C to Positive 50°C
Humidity: 0 to 90% (non condensing)