Centro, Adaptor 12v-1amp UL Listed (PS-DC1000WU)
Operational Input Voltage 100V To 240V AC
High Efficiency
Short Circuit Protection  surge protection  Over Load Protection
Ripple≤50Mv
It’s a switching DC supply so it’s small and light and efficient. It is thin so it fits in power strips without blocking other outlets. The output is regulated so you’ll get a steady 12V up to 1000mA (1 Amp) of current draw. 5.5mm/2.1mm barrel jack, positive tip. This supply is designed to work anywhere in the world, 100V-240V AC wall power, you’ll just need a low-cost plug adapter.
Code: PS-DC1000WU
Category: Accessories
Subcategory: PSU
Brand: Centro
Description:
SPECIFICATION
Model Number: PS-DC1000WU
Rated Input Voltage: 100V To 240V AC
Rated Input Current: 350mA RMS Maximum
Output Voltage: 12V DC
Output Current: 1A
Frequency Rated: 50-60 Hz
Efficiency: 82% Minimum
Leakage Current: 0.25mA
Over Voltage Protection: 15
Short Circuit Protection: Output is Shut Down & Automatic Restart
Load Regulation: A± 5%
Safety Approval: CE, UL,CUL, GS
EMI Standard (optional): Meets FCC Class B /CE / VCCI-11
Dimensions (W x H x D): 70 x 65 x 24 mm
Operating Conditions: Temperature: 0°C ~ +40°C, Humidity: 20% ~ 80%